Na pewno każdy z was kojarzy pojęcie „martwego piksela” – dzisiaj postaramy się nieco przybliżyć to zjawisko. Jak dla przeciętnego użytkownika elektroniki odczuwalne są martwe piksele? Czasami zdarza się, że posiadając już dosyć wiekowy sprzęt, „bez powodu” włączając np. laptopa dostrzegamy, że monitor w jakimś punkciku ma inny kolor. Czasem to jest cała linia, pionowa lub pozioma, która przecina wyświetlacz. Niestety, ale naprawa takiej wady nierzadko wielokrotnie przewyższa aktualną wartość jakiegoś sprzętu, więc pozostaje nam albo przyzwyczaić się do tego defektu, albo kupić nowy sprzęt. I tutaj przestroga dla tych, którzy kupują używaną elektronikę za pośrednictwem Internetu – lepiej zadzwonić do sprzedającego i zrobić mu dokładny wywiad na temat tego, co chcemy kupić, uwzględniając w nim pytanie o martwe piksele.
Martwe piksele w matrycy aparatu
Nas jednak dzisiaj będzie interesowało głównie zjawisko martwych pikseli na matrycy aparatu. Jak sprawdzić, czy nasz aparat posiada jakieś martwe piksele? Trzeba zrobić zdjęcie – wystarczy, że zrobisz je nie zdejmując uprzednio dekla na obiektywie, ustawiając tym samym krótki czas naświetlania i bardzo niskie ISO. To istotne ustawienie, ponieważ jeśli ustawimy aparat na wysokim ISO i długim czasie naświetlania, zdjęcie prawdopodobnie wyjdzie zaszumione, co nie da nam zamierzonego efektu. Jeśli nie mamy żadnego dekla na obiektyw, musimy zrobić zdjęcie, ale tak, by do aparatu nie docierało żadne inne źródło światła. Martwe piksele nie reagują na światło, więc kiedy zgramy zdjęcie na komputer, zlokalizujemy je szukając białych punktów na naszym zdjęciu. Co jest dobrą informacją? Jeśli kupiłeś swój aparat z gwarancją i gwarancja nadal obowiązuje, martwe piksele są podstawą do tego, by go oddać do serwisu! Dlatego nie bagatelizuj sprawy i oddaj aparat na gwarancję.
Hot piksele
Czy słyszeliście kiedyś o hot pikselach? Tzw. gorące piksele, które z kolei nadmiernie reagują na światło – w przeciwieństwie do martwych pikseli, o czym mówiliśmy powyżej. Są punktami o różnych barwach i możemy je wykryć tylko przy użyciu długiego czasu naświetlania i wysokim ISO (czyli w przeciwieństwie do dead pixels). Niestety, hot pixels mogą być podstawą do gwarancji, ale nie zawsze zostaną przyjęte – wszystko zależy bowiem od polityki producenta oraz ilości gorących pikseli, jaka pojawi się na matrycy. Jeśli macie wątpliwości, jak sprawdzić, czy w waszym aparacie występują wadliwe piksele, są dostępne programy do ich sprawdzania.