Trwa ładowanie proszę czekać ...

Ledowe lampy w fotografii studyjnej

21 marca 2017

Profesjonale studio fotograficzne to też konkretne pieniądze, które będziesz musiał w nie zainwestować. Dlatego ważną rzeczą jest ustalenie budżetu i kupowanie najlepszego sprzętu, na jaki nas stać w danym momencie. Jak to jest z oświetleniem w studio? Zwykle potrzebujemy co najmniej dwóch źródeł rozproszonego światła z przeciwległych stron - wiemy jednak też, że fotografia to malowanie światłem, a ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Czas więc poeksperymentować!

Skupione światło może dać równie dobre efekty

Oraz ciekawe. Mowa tutaj o lampach typu led, które mogą się przydać w każdym studio fotograficznym. Nie należy ich traktować jako podstawowe źródło światła, więc przy eksperymentalnej sesji raczej nie rezygnujmy z lamp, które mamy. Chodzi raczej o stworzenie oryginalnego i interesującego efektu wizualnego dzięki dołączeniu skupionego światła.

Światło, które udaje słońce

Przyglądając się różnym pracom, do których użyto ledowego światła, można dojść do wniosku, że ledy zastąpią nam słońce. A konkretniej - promień słońca. Dzięki temu w naszym studiu możemy zaimprowizować sesję "o świcie". Chodzi o to, by nasz model znajdował się w półcieniu, a używać jedynie lekko rozproszonego światła (żeby aparat sobie poradził przy ustawieniach z niskimi wartościami ISO), by puścić wiązkę światła albo przed obiektem albo na niego. Eksperymentowanie ze światłem za modelem może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, bo o wiele bardziej naturalnie wygląda jednak światło przed lub na modela. Można też kombinować z kątami rzucanego światła. Dlaczego akurat lampy led? Ponieważ jako jedne z nielicznych w najlepszy sposób emitują światło, które jest zbliżone do tego naturalnego, dlatego takie zastosowanie ma sens.

Gdzie kupimy takie lampy?

Lampy typu led nie są najczęściej stosowanymi lampami w przemyśle fotograficznym, więc przy ich zakupie raczej trzeba omijać sklepy specjalistyczne. Chociaż to nie jest reguła. Warto jednak zawitać do zwykłych sklepów z oświetleniem, a na pewno znajdziemy tam coś, co nas zainteresuje. Jeśli jednak nie, pozostaje nam Internet, w którym znajdziemy naprawdę wszystko. I często może udać nam się kupienie takiej lampy nawet za grosze!

Eksperymentuj

Kluczem do sukcesu jest eksperymentowanie. W końcu jesteś artystą, więc nie bój się wybierania ścieżek, których nie znasz. Kto wie, jakie efekty może przynieść eksperymentowanie z niekonwencjonalnym oświetleniem. Życzymy powodzenia w robieniu zdjęć!