Trwa ładowanie proszę czekać ...

Podstawowa wiedza o fotografii

21 marca 2017

Zanim będziemy robić oszałamiające zdjęcia przy użyciu wymyślnych technik, dobrze by było poznać podstawy. Posiąść wiedzę, bez której lepiej nie wychodzić z domu z aparatem! Stworzyliśmy specjalnie dla ciebie małe kompendium wiedzy o fotografii, które pozwoli ci zacząć poruszać się w tym świecie i konkretnej tematyce. Przede wszystkim skupimy się jednak na kompozycji, która stanowi kluczowy element każdego zdjęcia. Istnieje sporo zasad, których należy się trzymać, by robić fotografie, które zyskają miano "dobrych". Zacznijmy!

Zasada trójpodziału

Większość ludzi robi zdjęcia w taki sposób, by umieścić dany obiekt w centrum. Na przykład swoją twarz. Nie wiadomo, skąd wzięło się przekonanie, że osoba lub przedmiot w centrum kadru załatwi sprawę dobrego zdjęcia. W końcu mamy to, o co nam chodziło, więc czym się przejmować? Otóż, każdy początkujący fotograf powinien nauczyć się zasady trójpodziału, aby zyskać bardziej interesujące i dynamiczne ujęcie. Aby stworzyć zdjęciu jakąś historię i możliwość szerokiej interpretacji. Jak to się robi? Należy podzielić kadr czterema liniami - dwiema pionowymi i dwiema poziomymi. To, co jest naszym głównym tematem fotografii umieszczamy w miejscu styku punktów, w których przecinają się linie pionowe i poziome. Trzeba wybrać sobie jeden punkt, by od razu przyciągnąć uwagę odbiorcy.

Horyzont

Kolejna ważna rzecz, tym razem dla miłośników fotografii krajobrazowej. Odruchowo umieszczamy linię horyzontu na środku kadru, ale co by się stało, gdybyśmy się nią trochę pobawili? Zastanówmy się, który element krajobrazu jest dla nas potencjalnie ciekawszy - niebo czy ziemia? Przyjęło się, że linię horyzontu dobrze jest umieścić na jednej z dwóch linii poziomych (wg zasady trójpodziału), tak, żeby element dla nas ciekawszy zajmował 2/3 zdjęcia. Dzięki temu zdjęcie stanie się po prostu ciekawsze i wyeksponuje pejzaż.

Oświetlenie

Fotografia to malowanie światłem i na światło też trzeba mieć pomysł. Nasz wzrok odruchowo zawsze najpierw szuka najjaśniejszego punktu na zdjęciu po czym przeskakuje do najciemniejszego. Pamiętaj o tej zależności podczas robienia zdjęć, na przykład krajobrazów. Pamiętaj również, że fotografia to zabawa geometrią i dobre technicznie zdjęcia zawsze będą układały się w jakieś kształty. Dosyć popularne jest np. wprowadzenie dodatkowego wymiaru do zdjęcia przy pomocy elementu otoczenia takiego jak droga czy most, chodzi o jakąś linię, która rzuci dodatkowy punkt odniesienia. Przetestuj swoją wyobraźnię - powodzenia!