Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co to jest zoom?

21 marca 2017

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czym tak właściwie jest zoom? Ogólnie nasza wiedza kończy się na tym, że za pomocą tej opcji możemy przybliżyć dany obiekt. Nierzadko również zdarza się, że ludzie kupują aparaty, ponieważ "mają dużo pikseli i duży zoom". Swoją drogą, to świetny chwyt marketingowy producentów elektroniki, bo dobrze wiemy, że nic tak nie działa na konsumenta, jak coraz większe cyfry i porównywanie parametrów z aparatami poprzedniego modelu lub znajomych.

Trochę więcej informacji na temat zoomu

Zoom dzielimy na zoom optyczny oraz zoom cyfrowy. Czym się różnią? Otóż zoom optyczny informuje nas o tym, ile razy możemy zwiększyć ogniskową w obiektywie zmiennoogniskowym. Czyli, jeśli mamy napisane, że aparat posiada 5 krotny zoom optyczny oznacza to tyle, że najdłuższa ogniskowa dla tego obiektywu (który jest przypięty do body) jest pięciokrotnie dłuższa od najkrótszej ogniskowej tego obiektywu. Dlatego zoom optyczny niewiele powie amatorowi fotografii o "zbliżeniu", ale poinformuje nas, na ile możemy uregulować dany obiektyw. Natomiast inaczej sprawa przedstawia się z zoomem cyfrowym. Tutaj możemy już powiedzieć, że zoom cyfrowy odpowiada za poinformowanie nas, jak bardzo możemy powiększyć przez aparat obraz utrwalony na matrycy. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że poprzez powiększanie cyfrowe obrazu równocześnie tracimy sporo z jego jakości i pojawia się efekt tzw. zaszumienia zdjęcia. O wiele lepszym rozwiązaniem jest powiększenie obrazu cyfrowo za pomocą jakiegoś programu do obróbki graficznej, a nie "ręcznie". Przybliżanie obiektu przez aparat jest jedynie pozorne, bo sztucznie tworzy je procesor aparatu. Jaki jest więc w tym sens? Tak jak już wspomnieliśmy powyżej, z niewiadomych powodów ta opcja dobrze się sprzedaje, a ludzie uwielbiają powiększać do granic możliwości różne obiekty z ich otoczenia.

Co poradzić na szum? Jak go uniknąć?

Oczywiście, jeśli ktoś już się uparł na korzystanie z opcji zoomu cyfrowego, lepiej jest robienie zdjęć przy najlepszym możliwym świetle i najniższej czułości ISO. Nie wiadomo jednak, czy przeciętny użytkownik aparatu ma czas bawić się w ustawieniach. Niestety, zdecydowana większość ludzi, którzy robią zdjęcia, korzystają z opcji automatycznych, gdzie aparat działa jak automat i nie ma w tym wielkiej filozofii. Jeśli jednak chcemy pozbyć się szumu, można ściągnąć darmowe programy, które służą tylko do odszumiania danego zdjęcia - wystarczy chwilkę poszukać w googlach. Życzmy powodzenia!