Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak zacząć fotografować ubrania?

21 marca 2017

Fotografowanie ubrań przeszło już na porządek dzienny, jest promowane zarówno przez blogosferę, kanały na You Tube czy portale społecznościowe i fotograficzne. Jeśli jesteś w tym dobra, możesz nieźle zarobić. Trzeba jednak wprawy, wiedzy i fantazji, by wybić się spośród ogromnej konkurencji. Jak zacząć?

Jakie zdjęcia robić?

Na początku powinnaś ustalić, jakiego rodzaju zdjęcia chcesz wykonywać. Czego potrzebujesz? Zasadniczo formaty zdjęć dzielą się na: "Lookbooki", czyli sesje wizerunkowe kolekcji (czyli standardowo sesje, które prezentują ubrania na modelkach i w konkretnej scenerii), zdjęcia produktów, czyli pojedyncze elementy garderoby, fotografowane również na modelce, ale częściej w studiu niż w plenerze oraz "Packshoty", czyli zdjęcia produktów w maksymalnym zbliżeniu, które wykorzystywane są do sprzedaży lub w celach promocyjnych.

Gdzie fotografować?

To, wbrew pozorom, wcale nie jest taki prosty wybór. Znowu wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz, a tak właściwie - od czego zaczynasz swoją przygodę z fotografowaniem ubrań. Dobrym rozwiązaniem są sesje w plenerze, chociaż są trudne i trzeba znać podstawowe zasady fotografii, żeby robić ciekawe zdjęcia. Ważne będą zbliżenia na detale takie jak torebka, buty czy biżuteria, jak i pokazanie modelki całościowo - jak prezentuje się na niej konkretny zestaw ubrań. Jeśli decydujesz się na robienie zdjęć w warunkach domowych, musisz zadbać o ... porządek. Estetyczne tło to podstawa. Możesz je udekorować według dowolnego pomysłu, ale absolutnie nie pozwól, by w kadrze były jakieś śmieci typu stosik ubrań leżących na łóżku za piękną modelką. 

Tło

Jakie wybrać tło? Tak jak już wspomnieliśmy wyżej, musi być estetyczne. Generalnie dobrze jest postawić na standardowe kolory, czyli biel lub szary, ale w zależności od kolorów garderoby, sprawdzą się również pastelowe odcienie. Pamiętaj, że do takiego tła musisz dopasować też oświetlenie. 

Jakiego sprzętu potrzebujesz?

Nie ma specjalnych wymagań. Dobry aparat to taki, który mamy pod ręką. Czasem wystarczy aparat w twoim telefonie, ale jeśli chcesz związać się z fotografią mody na dłużej, zainwestuj w lustrzankę lub jakiś aparat hybrydowy. Popytaj inne dziewczyny, jakiego sprzętu używają. Jeśli potrzebujemy profesjonalnych zdjęć do naszego sklepu internetowego, lepiej zlecić to zadanie specjalistom. Albo przynajmniej komuś, kto posiada podstawową wiedzę na temat fotografii i niezły sprzęt.