Trwa ładowanie proszę czekać ...

Sesja w plenerze a światło

21 marca 2017

Fotografowie dzielą się na miłośników robienia zdjęć w studio oraz na fanów fotografii w plenerze. Obie te lokalizacje wymagają sporych umiejętności i innego rodzaju sprzętu, mają swoje plusy i minusy. Dziś jednak skupimy się na fotografii plenerowej ze szczególnym uwzględnieniem fotografii mody. Jak wiadomo, ta dziedzina fotografii rozwija się bardzo prężnie i coraz mniej jesteśmy zdziwieni widząc na ulicy pozujące modelki i biegających wokół nich fotografów.

Sytuacja idealna

Wyjść w plener zawsze warto. Otwierają się przed nami nieskończone możliwości - wszystko zależy od naszej wyobraźni. Ale mamy pewne ograniczenia jeśli chodzi o sprzęt, ponieważ jeśli zależy nam na perfekcyjnej jakości zdjęć, musimy je zrobić tak, by były dobrze oświetlone. W końcu fotografia to malowanie światłem, czyż nie? Warto w takim momencie pamiętać o zasadzie "złotej godziny", czyli wybraniu się na sesję albo godzinę po wschodzie słońca, albo godzinę przed zachodem słońca. Dlaczego? Przyjęło się, że taki rodzaj światła jest najbardziej lubiany przez aparaty, ponieważ barwy otoczenia stają się cieplejsze, delikatniejsze i tworzy się pewnego rodzaju magiczna atmosfera.

Jaki powinienem mieć sprzęt, chcąc fotografować w plenerze?

W wersji podstawowej wcale nie będzie go tak dużo. Przyda się lustrzanka z jak najbardziej jasnym obiektywem, dodatkowe akumulatory do zdjęć, blenda, statyw i - w miarę możliwości - dodatkowa lampa błyskowa (zasada ta sama, bierzemy najmocniejszą lampę, na jaką możemy sobie pozwolić, bo moc zawsze da się przykręcić). 

Plan sesji

Oczywiście, wiele zależy od tematu sesji, na jaki się decydujemy. On jest najważniejszy w całej zabawie, w końcu chcąc sfotografować modelkę a'la królową śniegu, nie zabierzemy jej nad morze o zachodzie słońca. Oświetlenie jest zależne od koncepcji całej sesji zdjęciowej, pamiętaj, że zdjęcia nocą robi się inaczej, podobnie jak zdjęcia przed południem, kiedy światło jest ostre i potrzeba co najmniej jednej blendy, by nie rzucało cieni na twarz (przez co wydaje się o wiele bardziej zmęczona). 

Co z lampami?

Stosowanie profesjonalnych lamp podczas plenerowych sesji jest bardzo kosztowne. Poza tym, trzeba jeszcze umieć to robić - czyli wiedzieć, w jaki sposób je ustawić, by zadziałały na plus, a nie minus modelki. Ich wadą jest również waga - jeśli jesteś samodzielnym fotografem, to raczej nie poszalejesz z odległymi zakątkami - bo po prostu nie doniesiesz do nich całego sprzętu, jaki będzie ci potrzebny. Życzymy powodzenia!