Trwa ładowanie proszę czekać ...

Sesja zdjęciowa krok po kroku

21 marca 2017

Jako odbiorca zazwyczaj widzisz tylko efekt końcowy każdej sesji, czyli zdjęcia. Rzadko uświadamiamy sobie, ile trudu i przygotowań kosztowała taka sesja - ponieważ to, co później oglądamy lub trzymamy w ręku, jest sumą działań wielu ludzi zaangażowanych w dany projekt. Czy wiedziałeś o tym, że fotograf nie jest jedyną osobą, która "macza ręce" w zdjęciach - bo przy profesjonalnych sesjach zdjęciowych, ma do tego pomoc w postaci grafika komputerowego? Dziś postaramy się pokazać ci, jak wygląda sesja od kuchni - od początku, do końca.

Krok pierwszy: szukanie ludzi do współpracy

Na początku zwykle robi się rozeznanie i szuka ludzi, z którymi mielibyśmy ochotę współpracować. Oprócz fotografa i grafika komputerowego, będziemy potrzebować jeszcze modeli, stylistykę, wizażystkę, fryzjera oraz asystenta (lub asystentów). Często zdarza się, że możemy znaleźć stylistę, wizażystę i fryzjera w postaci jednej osoby, ale trzeba rozważyć taką opcję, jeśli w naszej sesji będziemy fotografować więcej niż jedną modelkę w tym samym czasie.

Krok drugi: planowanie sesji

Czyli praca kreatywna. Czego będzie dotyczyła sesja, jakich strojów użyjemy, gdzie wynajmiemy studio? W kroku drugim ustala się przede wszystkim budżet, jakim będziemy dysponować. Najbardziej kosztowne będą wynagrodzenia dla pracowników, wynajęcie studia - a czasem również sprzętu studyjnego, poza tymi elementami - zakupienie potrzebnych rekwizytów, ubrań, butów. Oczywiście, je również można wynająć albo pokombinować z innymi źródłami, ale właśnie od tego mamy budżet, żeby wiedzieć w jaki sposób rozdysponujemy pieniądze. Co jest jeszcze ważne? Sesje zdjęciowe są planowane z wyprzedzeniem, co najmniej trzytygodniowym, więc staraj się trzymać tego terminu.

Krok trzeci: stworzenie harmonogramu

Wiadomo, że nigdy nie zdarzy się tak, by wypełnić harmonogram co do minuty w świecie rzeczywistym. Ale będzie nam bardzo potrzebny, bo to sprawi, że skupimy się na poszczególnych punktach. Sesje, które trwają w nieskończoność męczą nie tylko fotografów i modelki, ale wszystkich pozostałych. Poza tym, jeśli robimy sesję w studio, trzyma nas też czas, na jaki je wynajęliśmy. Harmonogram to nieoceniona rzecz, jeśli lubimy organizację. Pozwoli on również uniknąć sytuacji stresowych, kiedy w wyniku jakiegoś niespodziewanego zdarzenia ekipa się rozproszy i nie będzie wiedziała, co robić dalej. 

Krok ostatni: przygotowania i sesja

Przygotowujemy plan, modeli i zaczynamy robić zdjęcia. Następnie zdjęcia są obrabiane przez grafika.