Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czy fotografia mody jest kosztowna?

21 marca 2017

Fotografia mody, tuż obok fotografii reklamowej to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin fotografii. Nie trzeba daleko szukać, wystarczy sprawdzić, jakiego rodzaju blogi są najbardziej czytane i promowane w polskiej lub zagranicznej blogosferze. To sprawia, że wiele dziewczyn, które interesują się modą pragnie być szafiarkami (czyli osobami zajmującymi się trochę stylizacją, trochę wyszukiwaniem różnych ubrań, tworzących codzienne zestawy, robiące zdjęcia) i na tym po prostu zarobić. Ale żeby zarobić, najpierw trzeba zainwestować. Czy fotografowanie mody jest trudne?

Stylizacje
Wiele zależy od fotografa, ale trzeba przyznać, że stylizacje tworzone w tej dziedzinie są bardzo fantazyjne. To oczywiście bardzo dobrze świadczy o wyobraźni artystów, chociaż ma się wrażenie, że przeciętnego człowieka nie byłoby na takie ubrania stać. Jeśli chodzi o fotografowanie mody, to można powiedzieć, że idzie ono w kilku nurtach - od kampanii reklamowych wielkich domów mody, poprzez sieciowe sklepy albo małe butiki, aż po modę na kupowanie ubrać w second handach. Jeśli dopiero co zaczynasz swoją przygodę z fotografowaniem mody, na pewno czeka cię wiele godzin wyszukiwania ciekawych zestawów w ciucholandach, potem wymyślanie tematyki sesji, miejsca i wszystkich innych elementów i robienie pomysłowych zdjęć.

Fotograf - psycholog
Mówi się, że dobry fotograf ma też umiejętności psychologiczne i potrafi zmotywować nawet najbardziej leniwą modelkę. Taka sytuacja byłaby idealna, ale niestety, nie zawsze jest tak kolorowo. Często zdarza się, że do sesji zdjęciowych początkujący fotografowie angażują po prostu swoje koleżanki, które godzą się na zdjęcia za darmo (bo liczą na ładne fotografie), więc trzeba zmagać się z niechęcią czy nieprofesjonalnym podejściem. Najważniejsza w efekcie końcowym jest w końcu chemia pomiędzy fotografem i modelką, "to coś", co sprawia, że widzimy wzajemne porozumienie się na danym zdjęciu.

Zdjęcia się obrabia, a nie przerabia
Ryzykowne jest pokazywanie modelkom surowych zdjęć, jeszcze przed obrobieniem programem graficznym. Często takie zdjęcia mogą się wydawać bez wyrazu - dlatego, jeśli jesteś początkującym fotografem i nie masz funduszy na profesjonalne programy do obróbki graficznej, skorzystaj z 30 dniowych wersji, albo znajdź kogoś, kto mógłby ci udostępnić takie programy po niższej cenie. To naprawdę nieoceniona umiejętność, jeśli sam potrafisz zająć się swoimi zdjęciami i wyciągnąć z nich to, co najlepsze. Życzymy powodzenia!