Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak dobrze fotografować dzieci?

21 marca 2017

Fotografia dziecięca cieszy się ogromną popularnością w Polsce, praktycznie plasuje się obok fotografii ślubnej. Wielu rodziców pragnie uwieczniać każdą minutę, którą spędzają ze swoim dzieckiem, każdy jego grymas czy minę. To naprawdę zrozumiałe, ale trzeba przestrzegać pewnych zasad, by robić to dobrze i by mini sesje zdjęciowe sprawiały przyjemność obu stronom i nie skończyły się płaczem (chyba, że płaczącemu dziecku też będziesz robić zdjęcia i był to efekt celowy).

Po pierwsze, światło

Jako że dzieci są dosyć ruchliwymi istotami (chyba, że śpią, ale wtedy potencjalnie nie robią zbyt wielu interesujących na dłuższą chwilę fotografa czynności), trzeba to wziąć pod uwagę podczas ustawiania aparatu. Na pewno zauważyłeś, że wiele aparatów ma opcję przeznaczoną do robienia zdjęć dzieciom i zwierzętom, ale nie zachęcamy do jej używania. O wiele prościej zastosować się do zasady jak najwięcej światła, krótki czas naświetlania i niskie ISO (100, 200). Dzięki temu uzyskamy fotografie o naprawdę zadowalającej wizualnie jakości. Oczywiście, najlepiej jest wykorzystywać światło dzienne (i kierować się zasadą "złotej godziny", czyli robić zdjęcia na godzinę po wschodzie słońca i godzinę przed jego zachodem, ponieważ nadaje wtedy ciepłe barwy otoczeniu), a unikać stosowania lampy błyskowej. Chyba nikt nie lubi mocnego światła skierowanego na oczy, prawda? Pomijając efekt czerwonych oczu oraz rozmazanie, lampa może dezorientować dziecko i wpływać niekorzystnie na jego zmysł widzenia. A tego chcielibyśmy uniknąć.

Po drugie, emocje

Dzieci są bardzo wdzięcznymi modelami do uwieczniania. W jednej chwili z radosnych istot potrafią przeistoczyć się w najbardziej smutne dziecko na świecie i to bez powodu. Nie rób zdjęć w myśl "żeby wyszły ładnie", nie zmuszaj dziecka do uśmiechania się do obiektywu albo pozowania. Cały sekret fotografii dziecięcej tkwi właśnie w spontaniczności, w naturalnych reakcjach dziecka na otoczenie. Popatrz na świat z perspektywy dziecka, rób mu zdjęcia z jego poziomu, odkryj ten świat na nowo! Na pewno nauczysz się nowych rzeczy i odświeżysz swoje myślenie na temat fotografii. Fotografowanie dzieci może być naprawdę bardzo fascynującym i inspirującym zadaniem!

Po trzecie, nie zapominaj o sobie

Ty jesteś dorosły, ty kierujesz imprezą. Przede wszystkim dbasz o to, żebyście razem czuli się dobrze i nie robisz nic na siłę. Fotografując swoje dziecko nie zapominaj o tym, że ty również jesteś elementem jego otoczenia. Życzymy powodzenia!