Trwa ładowanie proszę czekać ...

Podstawy fotografii dziecięcej

21 marca 2017

Fotografowanie dzieci to bardzo trudne, ale i dające wiele radości zadanie. Szczególnie małe dzieci na samym początku nie będą do końca świadome, po co robisz im zdjęcia, ale jak to dzieci, szybko się nauczą, a nawet to polubią i będzie rósł obok ciebie mały model. Podstawową kwestią jest fakt, że sesja zdjęciowa z udziałem dziecka powinna być raczej wspólnym spędzaniem czasu, które przynosi przyjemność obojgu ze stron.

Zrób to ciekawie

Chcesz pokazać, jak wygląda świat oczami dziecka? Zejdź do jego poziomu i zastanów się, jak ono może widzieć otaczające przedmioty. Niby mała rzecz, a może dać niesamowite efekty. Zainspiruj się czymś w Internecie. Rób zdjęcia pozostając na poziomie jego oczu i z takiej samej perspektywy fotografuj otoczenia. Dzięki takim eksperymentom nabierzesz pokory do świata i odkryjesz wiele ciekawych rzeczy. O czym jeszcze warto pamiętać? Pozwól dziecku być dzieckiem i nie staraj się na siłę wywoływać określonych reakcji, bo "tak jest ładniej" albo "zdjęcie wyjdzie ładnie". Postaw na spontaniczne i naturalne reakcje własnego dziecka, a zdjęcia wyjdą najładniejsze na świecie - nawet, jeśli nie na wszystkich będzie kipiało radością, to uwiecznisz momenty, miny, z których w przyszłości będziecie się śmiać do rozpuku.

Szukaj dobrych stron

Podobnie jak w fotografii portretowej, postaraj się znaleźć kadry, w których twoje dziecko wygląda najlepiej. To trochę analogicznie do twojego 'lepszego profilu', dzieci, pomimo tego, że są małe i urocze - też mają swoje lepsze profile. Pobaw się więc w odkrywcę i je odnajdź. Pamiętaj, że tutaj wszystko zależy od ciebie, więc eksperymentuj i jeśli znajdziesz odpowiedni kadr, rób jak najwięcej zdjęć, tyle, ile w danej chwili możesz.

Postaraj się o estetyczne tło

Nasz świat jest bardzo zaśmiecony, dlatego musisz go trochę posprzątać do zdjęć. Jeśli nie jest to w danej chwili możliwe, szukaj najbardziej estetycznej perspektywy. Np. jeśli robisz swojemu dziecku zdjęcie w plenerze kiedy zrywa kwiatka, a po jego lewej stronie jako tło wyłania się śmietnik, stań po stronie śmietnika i wyeliminuj go z gry. Gwarantuje ci, że każdy, kto by obejrzał to zdjęcie, bez względu na to, jaką minę zrobiłoby dziecko zażartowałby "jaki ładny śmietnik". Ale nie martw się, bo im więcej zdjęć będziecie razem robić, tym bardziej wyczulone na otoczenie będzie twoje oko, w końcu nie bez powodu istnieje powiedzenie "oko fotografa", prawda?

Postaw na minimalizm

I nie męcz dziecka wielogodzinną sesją. To w końcu tylko małe dziecko.