Trwa ładowanie proszę czekać ...

O fotografii dziecięcej

21 marca 2017

Chyba nie ma lepszych modeli niż dzieci i zwierzęta. Oraz trudniejszych. Przekonujesz się o tym oglądając zdjęcia, niezależnie od tego, z jakiego źródła korzystasz. Czy to będzie stary rodzinny album, gazeta, galeria zdjęć w Internecie czy oddzielne fotki, zawsze oglądasz je w jednym tempie. Wystarczy ułamek sekundy, w którym określasz podświadomie, co cię interesuje. Zastanów się, przy jakich zdjęciach najczęściej się zatrzymujesz?

Dzieci i zwierzęta sprzedają się najlepiej

Zaraz tuż obok zdjęć o tematyce dla dorosłych. Dlaczego tak jest? Bo dzieci i zwierzęta (albo dzieci i małe zwierzęta) są urocze i potrafią wyglądać naprawdę ślicznie. To właśnie wtedy, kiedy wydobywasz z siebie odgłos "ohh, jakie to urocze". Rekiny biznesu bazują właśnie na tych nieświadomych reakcjach ludzi, dlatego tak często angażują dzieci i zwierzęta w reklamach produktów, które na logikę wcale się z nimi nie wiążą - na przykład proszku do prania (przecież dzieci, a tym bardziej zwierzęta, raczej nie robią prania, więc skąd mają wiedzieć, który proszek jest dobry?).

Polowanie na emocje

Równocześnie, fotografowanie dzieci i zwierząt należy do bardzo trudnego, ale i dającego wiele radości zadania. Przede wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek w momencie, kiedy coś wyprowadzi nas z równowagi, w końcu dziecko nie zawsze jest świadome tego, co robisz. Nie oczekuj od niego, że przez cały czas będzie się ciebie słuchało i grzecznie uśmiechało do obiektywu. I na pewno go nie szantażuj, że jeśli nie zrobi ładnej miny do zdjęcia, to czegoś nie dostanie. Wspólna sesja zdjęciowa ma dać wam obojgu wiele radości i umilić spędzany czas, ale nie zapominaj, kto tu tak naprawdę jest dorosły. Poza tym, jeśli postawisz na naturalność i spontaniczne reakcje dziecka, odkryjesz całą gamę emocji - w ich ruchach, minach, ekspresji. To naprawdę wspaniałe doświadczenie, bo dzięki temu możesz uwiecznić cechy, które dotyczą właśnie twojego konkretnego dziecka, zachować ten moment ku pamiątce.

Zwracaj uwagę na światło
Najlepsze efekty możesz uzyskać przy używaniu naturalnego światła. Dlatego pamiętaj o "złotej godzinie", czyli godzinie po wschodzie słońca i godzinie przed jego zachodem, kiedy barwy otoczenia stają się dużo cieplejsze. Korzystaj ze światła dziennego na niskich poziomach ISO i krótkich czasach naświetlania, a na pewno będziesz zadowolona ze zdjęć. I pamiętaj - unikaj używania lamy błyskowej, zarówno w stosunku do dzieci jak i do zwierząt, ponieważ może wpływać na nie bardzo dezorientująco.