Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak fotografować dzieci?

21 marca 2017

Jak łatwo się domyślić, fotografowanie dzieci nie jest łatwą sztuką - ponieważ są bardzo ruchliwe. Jeśli przeglądałaś kiedyś tryby dostępne w aparacie, na pewno zauważyłaś, że istnieje nawet jeden specjalny dla dzieci i zwierząt. Nie zachęcamy do używania trybu automatycznego, ale istotne jest fakt, że fotografowanie dzieci jest wymagającą sztuką. Jak zatem je fotografować?

Mali bohaterowie zdjęć

W większości przypadków, przynajmniej na początku, nie będą wiedzieli o co ci chodzi z tym dziwnym sprzętem. Zupełnie małe dzieci będą ignorowały fakt, że ktoś nad nimi wisi z aparatem - nie próbuj na siłę wymuszać na nich reakcji, jakich oczekujesz typu "uśmiech"! Kluczem do sukcesu jest zachowanie dziecięcej naturalności i spontaniczności w zachowaniu. Takie fotografowanie sprawia dużo radości rodzicom i jeszcze więcej dzieciom, które cieszą się widząc, że ich rodzic jest zadowolony (nawet jeśli nie zdają sobie sprawy, co tak naprawdę się robi).

Spraw, żeby fotografowanie było przygodą

To ty kierujesz całą sesją, więc równie dobrze możesz wymyślić jakąś szaloną stylizację i ją zrealizować. Wcale nie potrzebujesz do tego profesjonalnego sprzętu, oświetlenia, kilku obiektywów - wystarczy ogromna wyobraźnia i serce. Postaraj się zaaranżować coś ciekawego, możesz zrobić specjalną scenografię i pokazać ją dziecku dopiero w chwili robienia zdjęć, żeby było zaskoczone i zdziwione - zapewniamy, że mina takiego malucha będzie bezcenna.

Ważny jest minimalizm

W każdej kwestii. Nie wolno przesadzać w żadnym aspekcie - ani przebierać dziecka jak choinkę, ani wymagać od niego, żeby przez kilka godzin dzielnie pozowało. I na dodatek denerwować się, że nie doceniło pracy, jaką włożyłaś w przygotowanie scenografii. To dziecko, ma prawo się znudzić czy marudzić, a najważniejsze jest wspólne spędzanie czasu w ciekawy sposób, a nie spektakularne efekty nie zwracając uwagi na koszty.

Dlatego zmień sesję zdjęciową w zabawę

Zabierzcie ze sobą ulubione zabawki malucha czy waszego zwierzaka. Pobawicie się razem i przy okazji uwiecznij świetną zabawę na fotografiach. Dlatego tak istotne jest, żeby nie brać ze sobą za dużo sprzętu, masz w końcu do pilnowania dziecko - zapamiętaj sobie tę radę, jeśli jesteś ambitnym fotografem i na bieżąco śledzisz nowości technologiczne. No dobrze, więc jaki sprzęt jest potrzebny? Taki, jaki akurat masz pod ręką - jeśli lustrzanka, to lżejsza, z lekkim obiektywem. Najlepiej sprawdzą się aparaciki hybrydowe, do których można dopinać obiektywy bo mają lżejszy korpus.