Trwa ładowanie proszę czekać ...

Fotografowanie niemowląt

21 marca 2017

Fotografia dziecięca cieszy się rosnącą popularnością. Coraz więcej młodych rodziców pragnie uwieczniać swoje pociechy w ślicznych stylizacjach na zdjęciach, ku pamięci. Jako modele brane są zarówno starsze dzieci, jak i zupełne niemowlaki. Czy taka sesja nie jest zbyt stresująca dla noworodka? W końcu na zdecydowanej większości zdjęć maluch będzie spał - może lepiej zrobić takie zdjęcia w domu?

Unikaj lampy błyskowej

Wiadomo, że kiedy zostajemy rodzicami nagle stajemy się mistrzami fotografii i robienia video. Chcemy dokumentować każdy postęp z życia naszego dziecka, żeby w przyszłości mogło zobaczyć na własne oczy swoje dzieciństwo. Niewątpliwie to jedne z piękniejszych pamiątek, jakie można pozostawić naszym pociechom. Warto jednak pamiętać o tym, że nasze dzieci niekoniecznie muszą z entuzjazmem bawić się w modeli. Inna sprawa, że przez większość czasu mogą być tego nieświadome i lepiej ich dodatkowo nie stresować. Dlatego przy robieniu zdjęć swojej latorośli unikaj lampy błyskowej, która może wpłynąć na zmysł wzroku dziecka (i twój również, wszystko zależy od mocy lampy).

Dlatego wybieraj światło dzienne do robienia zdjęć

Wykonanie dobrego zdjęcia bez odpowiedniego oświetlenia jest praktycznie niemożliwe. Pamiętaj o tym i staraj się robić zdjęcia dzieciom podczas dnia, to całkiem dużo czasu - od wschodu słońca do jego zachodu. Możesz też zastosować się do zasady złotej godziny, czyli fotografować godzinę po wschodzie słońca i godzinę przed zachodem, kiedy światło jest najlepsze, bo daje ciepły odcień barwom. Do pomocy w doświetlaniu możesz używać blendy, która świetnie sprawdzi się w odbijaniu światła i redukowaniu kontrastów i cieni.

Tło

Dla malutkich dzieci nie potrzebujemy dużego tła - ze względu na ich rozmiar. Dlatego możemy poszaleć i wybrać zwariowane stylizacje. Fotografowanie dzieci na białym czy czarnym tle nie musi być najlepszym pomysłem, bo dla noworodków sprawdzą się wszelkie pastelowe odcienie, np. dla dziewczynek pastelowe róże, a dla chłopców - miętowy. Nie obawiaj się i posłuż się jakimiś rekwizytami - czy to okulary przeciwsłoneczne i mini deska surfingowa, czy mała dziewczyna w krainie kosmetyków. Ma być ładnie i z pomysłem.

Postaw na spontaniczne reakcje

Pamiętaj, że liczy się przede wszystkim naturalność. Dlatego nie staraj się wymusić uśmiechu na zawołanie, do zdjęcia, bo na pewno będzie to wyglądać sztucznie. Najlepsze są spontaniczne reakcje i naturalność - oraz na pewno mniej stresogenne i dla ciebie i dla dziecka.