Czym jest Second Life?

Second Life

Second Life (SL) to częściowo płatny, wirtualny świat 3D, świat nieograniczonych możliwości, rozwiązań i zabawy. Od momentu powstania w roku 2003 do tego czasu ogromnie się rozrósł i jest dziś zamieszkiwany przez tysiące użytkowników z wszystkich części świata.
Choć Second Life przypomina grę komputerową, w rzeczywistości nie jest grą – uczestnictwo w Second Life nie ma żadnego wyznaczonego celu. Uczestnicząc w świecie Second Life nie zbierasz żadnych punktów i nie wykonujesz żadnych misji: po prostu istnieniejesz w świecie Second Life, który naśladuje realną rzeczywistość i stajesz się w ten sposób częścią wirtualnego społeczeństwa.
Rejestracja w grze Second Life jest bardzo prosta i intuicyjna. Przez cały czas w świecie Second Life przebywa średnio ponad 15 tyś. osób.
Mieszkańcy
Second Life (residents) posiadają narzędzia do kreowania i modyfikacji wirtualnej rzeczywistości. Będziesz również otoczony kreacjami pozostałych uczestników gry, którzy posiadają pełne prawa do posiadanych przez siebie dóbr i mogą nimi dowolnie dysponować – sprzedawać, kupować, prowadzić wymianę handlową itp. Wszyscy uczestniczą w wirtualnej ekonomii, która po pewnym czasie zaczyna zachowywać się jak prawdziwy rynek.
Postacie w Second Life nazywane są awatarami (avatar) i tworzone są bez jakichkolwiek statystyk.Tworzenie postaci – pomimo, że jest bardzo proste – daje niemalże nieskończone możliwości wyboru. Możesz być kimkolwiek zechcesz!
Od momentu w którym przekraczasz ten wirtualny świat odkryjesz możliwości spotykania nowych ludzi, zdobywania nowych doświadczeń, fascynującą rozrywkę. Po pewnym czasie być może zdecydujesz się nawet na zakup ziemi, aby wybudować swój dom lub rozpocząć prowadzenie własnej firmy!

Kreowanie

Świat Second Life jest miejscem w którym możesz zaprezentować swoją kreatywność. Możesz tworzyć dosłownie wszystko, czego zapragniesz dzięki użytecznym, łatwym w obsłudze narzędziom: w Second Life dostępny jest program do tworzenia obiektów trójwymiarowych.
Oczywiście pewna wiedza z zakresu programowania jest konieczna, ale jeśli nie potrafisz, lub nie chcesz czegoś sam stworzyć, możesz to również kupić lub zlecić wykonanie danej usługi innym firmom.
Z chwilą, gdy stworzysz coś własnego, możesz spróbować to sprzedać innym ludziom – posiadasz pełne prawa do swojego dzieła.
Możesz sprzedawać zarówno przedmioty, jak i domy – tworzenie własnego domu to nie tylko wspaniała zabawa, ale i możliwość prowadzenia biznesu w handlu nieruchomościami.
Do Second Life możesz również załadować swoje własne dźwięki. Będąc właścicielem domu możesz w jego okolicy nadawać wybrany, ulubiony rodzaj muzyki, np. emitować stację radiową. Najczęściej opcje te są dostępne za dodatkową opłatą.
Możliwości tworzenia nowych przedmiotów są niemalże nieograniczone, podobnie jak w przypadku tworzenia nowych postaci. Second Life jest miejscem na Twoją kreatywność, to miejsce, w którym możesz zaprezentować samego siebie, swoje pomysły, umiejętności, fantazje. Wszystko jest możliwe w Second Life, a co najważniejsze – przynosi mnóstwo frajdy i radości!

Postacie

Awatar to Twoja osobowość w świecie Second Life, która tworzy jego niepowtarzalny klimat. Choć tworzenie postaci jest bardzo proste, możliwości dostępne przy tworzeniu są przeogromne. Przesuwając odpowiednie suwaki możesz wykreować dokładnie taką postać, jaką chcesz. Mnogość dostępnych opcji jest bardzo duża, tak, iż niemożliwe jest spotkanie dwóch identycznych postaci w trakcie gry.
Możesz zmieniać w swojej postaci dosłownie wszystko – od czubka nosa, aż po palce stóp. Co więcej, w każdej chwili możesz poprawiać i modyfikować swoją postać.
Choć w świecie Second Life przeważają postacie ludzkie, możesz stworzyć taką postać, jaką zapragniesz – smok, zwierzoczłowiek, pegaz itd. Możliwości są ograniczone jedynie poprzez Twoją wyboraźnię. Do każdego awatara można dokładać przystawki (attachments) – różnorodne dołączane do postaci obiekty np. biżuteria, garderoba, a nawet broń.
W każdej chwili użytkownik ma do wyboru mnóstwo wydarzeń – może pójść do nocnego klubu na imprezę, uczestniczyć w pokazie mody, podziwiać galerie sztuki. Może potańczyć z atrakcyjnym partnerem w dyskotece, potem usiąść z wybraną postacią przy stoliku, a nawet – całować się i nawiązać wirtualny romans.
W Second Life możesz być takim, jakim dokładnie jesteś, lub chcesz być – tu nie ma znaczenia, czy jesteś bogaty, czy biedny, wysoki, czy niski… to także Twoja przestrzeń, w której liczy się tylko i wyłącznie to, co chcesz i jesteś w stanie zrobić!

Rejestracja

Rejestracja w Second Life jest bardzo prosta – aby się zarejestrować, właściwie wystarczy podać poprawny adres email.
Użytkownicy mają do wyboru różnego rodzaju konta: płatne i bezpłatne. Użytkownicy konta płatnego mogą być właścicielami ziemi w grze – budować własne domy, stworzyć firmę, a nawet zakupić własną wyspę! Natomiast użytkownicy konta bezpłatnego mogą jedynie wynajmować ziemię, jednak nie mogą stać się jej właścicielami.
Do wyboru masz trzy rodzaje opłat za użytkowanie konta płatnego: opłata za miesiąc – 9,95$, opłata za trzy miesiące – 22,50$, opłata za rok – 72&. Opłaty te co jakiś czas się zmieniają, okresowo są również przyznawane różnego rodzaju stypendia pieniężne.
Wartość gruntu – tak jak w realnym świecie – zależy od jego położenia. Ziemię możesz kupić albo bezpośrednio od autorów gry albo od innych graczy, będących jej właścicielami. Pozostając w przyjazdym kontaktach z innymi postaciami w grze, możesz się targować o cenę gruntu. Oprócz opłaty za zakupienie ziemi, co miesiąc należy uiszczać opłatę za jej utrzymanie.
Drugą, znacznie droższą opcją wykupu ziemi, jest zakup własnej prywatnej wyspy, ale na jej dostarczenie trzeba czekać do kilku tygodni, gdyż znajdują się one na osobnych serwerach. Ceny wysp są znacznie zróżnicowane i zależne od popytu i podaży, jednak jest to zawsze najdroższa opcja.

Rynek i ekonomia

Świat Second Life posiada własną walutę – Linden Dollar (L$), którą można wymieniać na rzeczywiste pieniądze. Za jej pomocą dokonuje się wszelkich transakcji w grze. Sprawia to, że uczestnicząc w Second Life możesz również całkiem nieźle zarobić! Według obecnego kursu, jeden dolar amerykański jest wart około 250 L$.
Rynek Second Life podlega stałej ekspansji. Co więcej, w tym sztucznie wykreowanym świecie swoje przedstawicielstwa otwiera coraz więcej rzeczywistych instytucji i firm!
Jak zdobywa się pieniądze? Możliwości jest bardzo wiele – sprzedaż produktów w trakcie gry, świadczenie różnego rodzaju usług. W takcie rejestracji w Second Life, niektórzy użytkownicy konta płatnego dostają cotygodniowe stypendium.
Towary obecne w Second Life to różnorodne, zazwyczaj stworzone przez mieszkańców przedmioty. Tak jak w świecie realnym, i tam pewne produkty stają się modne i na topie, co sprawia, że pojawia się na nie ogromny popyt a ich producenci świetnie na tym zarabiają.
Dostępny w Second Life szeroki wachlarz usług, oferuje dosłownie wszystko – nawet możliwość sprzedaży usług seksualnych (wersja dla graczy pełnoletnich!)

Świat w Second Life

Najważniejszą cechą charakteryzującą świat w Second Life jest jego zmienność – świat ten nieustannie się powiększa i zmienia.
Każdego dnia przybywa do niego tysiące nowych mieszkańców (residents), którzy zwiedzają krainę Second Life i spotykają się z innymi mieszkańcami, odkrywając tysiące sposobów na świetną zabawę.
Mieszkańcy Second Life są pozytywnie nastawieni dla każdego nowego uczestnika gry i chętnie podpowiedzą Ci wszelkie niezbędne wskazówki. Ich pomoc jest nieoceniona zwłaszcza, jeśli jesteś początkującym użytkownikiem Second Life.
Społeczeństwo jest tak różnorodne, jak w rzeczywistym świecie i bez problemu znajdziesz osoby z podobnymi zainteresowaniami jak Twoje, z którymi będziesz mógł nawiązać trwałe znajomości. Niektórzy użytkownicy decydują się na kupno i budowę swojego własnego domu, z którego tworzą dosłowny raj na ziemi. Z kolei inni decydują się na otwarcie własnego biznesu, rozwijając ekonomię Second Life.
W Second Life nie istnieje z góry narzucony klimat świata. Większość lokalizacji przypomina te, znane z realnego świata, choć w trakcie gry możesz również spotkać lokalizacje utrzymywane w klimacie średniowiecza, science fiction i inne. Możesz więc wybrać taką rzeczywistość, w jakiej pragniesz żyć i spróbować – choć częściowo – spełnić swoje fantazje!

Źródło: www.anhor.pl